Allikakontroll: “Energiakriis”, Dr Raudsik ja soolad

raudsik energiakriis sool

Dr Raudsik’ raamat: “Energiakriis. Keha häirekell. Millest saavad haigused alguse?” Lugesin läbi meedias tuntud R.Raudsiku uuema raamatu, et paremini aru saada tema soolade-teooriast. Harides ennast terviseküsimustes on väga tähtis teha head allikakontrolli (vt ka Tartu Ülikooli infopädevuse kursus),
muuhulgas kui pädev on see raamatu autor kõikides tervise-küsimustes üldse (kindlasti pädevam kui ilma arsti-hariduse ja -töökogemuseta inimene). Olen allikakontrolli ja iseseisva kriitilise mõtlemise olulisusest tavainimesena varem ka kirjutanud. Üsnagi aktuaalne teema MMSi skandaali ajal. Aga millest siis tema seotus?

Eesti riiklik terviseasutus Tervise Arengu Instituut kirjutab ametlikus soolade brošüüris: “Soola vajame selleks, et reguleerida vee hulka kudedes, säilitada happetasakaalu organismis ning võimaldada närviimpulssidel edasi kanduda.”
Ok, inimese tervislik soola-vajadus ja kloordioksiidi tarvitamine raviks on siiski oluliselt erinevad.

Oma osa MMS/kloordioksiidi skandaalist sai ka Raudsik. Skandaal ise ei olnud otseselt temaga seotud vaid sellega, et ta kuulus Facebooki MMS gruppi vaatlejana. Terviseamet ütleb, et Raudsik kuulus küll Facebookis MMS grupi liikmete hulka, kuid kemikaali MMS ei ole ta kunagi inimestele tutvustanud ega soovitanud. Ehk siis ta ei olnud sellega rohkem seotud kui igaüks, kes sinna gruppi kuulus, ometi toodi see “seotus” erinevates meediaväljaannetes pealkirjas ära.
Ise ta ütleb ka: “Olen mitmetes Facebooki tervise- ja alternatiivravi teemalistes gruppides vaatlejana, et näha, millega on tegu. MMSi (NaClO2) pole propageerinud ega patsientidele soovitanud!”
Ehk siis tema kui arstiharidusega ja terve elu arsti töökogemusega inimene ei soovita kloordioksiidi lihtsalt niisama? Arusaadav. Aga millest siis tema väljaarvamine Arstide Liidust? 

Kloordioksiidi skandaalist tuleneva kriitika tõttu viidi Terviseameti poolt läbi järelvalvemenetlus 2015 detsembris (seaduslikkusele vastamise kontroll) Raudsiku perearstikeskuse suhtes. Terviseamet tugines oma otsuses ka Eesti Arstide Liidu Eetikakomitee ja Tartu Ülikooli Peremeditsiinikliiniku hinnangule. Selle tulemusena tuvastati, et keskus on läinud vastuollu kolme seadusandliku aktiga:
“Ameti poolt läbiviidud järelevalvemenetluse raames selgus, et tervisekeskuse kodulehel propageeritakse teenuseid ning selgitatakse haiguste patogeneesi ning ravimeetmeid viisil, mis erineb üldisest tõenduspõhisest meditsiinipraktikast. Esinesid puudused tervishoiuteenuste dokumenteerimisel.“ Ka tuvastati, et tervisekeskuse juhatuse liige perearst Riina Raudsik kuulus küll Facebooki internetikeskkonnas MMS (Miracle Mineral Supplement/Miracle Mineral Solution) ja DMSO grupi liikmete hulka, kuid kemikaali MMS ei ole Riina Raudsik kunagi inimestele tutvustanud ega andnud selle kasutamiseks ka soovitusi.

Süüdistus arstile, et ta ei ravi patsiente vastavalt tõenduspõhisele meditsiinipraktikale on tõsine ja alus Arstide Liidust väljaarvamisele. 2016.a septembris lahkus ta ametist. Dr Raudsik on Tartu Ülikooli arstiteaduskonna kirurgi erialaga lõpetanud 40-aastase staažiga arst, kes on töötanud kiirabiarstina, kardioloogina (südamearst) ja aastast 1989 tervisekeskuse juhataja ja arstina/perearstina. Peamiselt saab kriitikat tema soovitus mineraalvee joomine ph-tasakaalu saavutamiseks teatud-tüüpi haiguste ennetamiseks ja ravimiseks. Kas ta on siis kogu oma praktika jooksul kogenud häid tulemusi kindlatele kaebustele kui patsiendid on aluselist vett jooma hakanud? Kuskilt pidi see positiivne tagasiside/kinnitus algama.

Arst annab individuaalse ravinõu konkreetsele patsiendile olles täielikult tutvunud tema isikliku haiguslooga ja analüüside/uuringute tulemustega. Seega ei saa üldist mineraalvee joomist pidada “automaatselt” kõigile sobivaks ja soovitatuks, kõik on individuaalne ja peab olema tervislikult põhjendatud. Dr Raudsik ise rõhutab ka, et just aluseline-happeline tasakaal on tähtis.

Tema ravimeetodite ja seisukohtadega saab igaüks tutvuda tema raamatute, avalike videote ja veebisaidi kaudu koos enda kriitiliselt arutleva meelega. Saates “Radar” 22. märtsil 2016 on näha ja kuulda, kuidas ta oma sõnadega selgitab oma ravimeetodeid ja sellega kaasnenud kriitika-tormi.

Raudsik “Energiakriis”

Olles kontekstiga kursis, jõuame lõpuks tema uuema raamatu juurde.

Kõige rohkem kumasid raamatust välja soovitused süüa mitmekülgselt, liikuda piisavalt ja juua piisavalt vett, et ennetada tavalisemaid haigusi/põletikke/valusid üleüldse. Haigeks jäämine on tagajärg, ravida tuleb selle põhjust, mitte sümptomeid. Kui põhjuseks on nt vähene veeringlus ja raviks on veejoomise suurendamine, siis kas on üldse tegu meditsiinilise sekkumisega? (Kes teab vastata?)

Raamatus oli läbiv teema aluselise vee joomine. Ajakiri Eesti Naine, 2014 novembris: “Selleks, et vett aluseliseks muuta, on odav variant kergelt sodeeritud vesi (1–1,5 l vee kohta 0,5 teelusikatäit soodat või nelja soola nimelist pulbrit).” Nelja soola pulber sisaldab naatrium-, kaltsium-, magneesium- ja kaaliumkarbonaatsoolasid. Mõned küsimused:
Kuidas on teada, et paranemine tuleb just aluselise vee joomisest mitte vee ringluse suurendamisest?
Kuidas saab kindel olla, et “soola-sooda vett” üle ei jooda ja milliste meditsiiniliste seisunditega on soola lisaks tarbimine üldse välistatud?
Teadmatu toitumise puhul on toiduga saadava naatriumi liigtarbimine lihtne tulema ja tavainimesel pole vahendeid analüüsiks. Umbkaudu aitab aru saada TAI NutriData.
Dr Raudsik ei ole ainus, kes soola ülesandeid rõhutab (vt siit ja siit ja siit ).
Kuidas teab tavainimene siiski vahet teha liigsel ja mõistlikul aluselise vee joomisel?

Samuti oli palju juttu antibiootikumi-kuuri edasilükkamisest ja mitte alustamisest kuna see teeb rohkem kasu kui kahju juhtudel kui haigust/põletikku saab ravida tervist säästvamal moel.

Hea raamat silmaringi laiendamiseks arstide tööst ja targa toitumise tähtsusest.

Sisukord, lk

11-26 Inimene ja energia

26-50 Energiakriisi tunnused nahas ja limaskestades.
“Mida kõrgem palavik, seda tugevam immuunkaitse.”

50-67 Seedetrakti limaskestade haigused

67-84 Kõhunääre, maks, kolesterool, neerud.

“Kolesteroolist sünteesib organism sapphapped, kõik hormoonid ning D3-vitamiini.”

84-98 Haiguste psühhosomaatiline olemus

98 Rahustid ja anti-depressandid

101-116 Vesi – tähtsaim ravim. Higistamine.

116-149 Veri. Lümfisüsteem. Lihaste reageering energiakriisile. Energiakriis tugikudedes.

“Rasvumine on alati organismi energiakriisi märk.”

149-172 Podagra, kilpnääre, parasiidid, raskmetallid, msm, c-vitamiin, savi.

172-200 Toitumise ja pH seosed. Suhkur. Aspartaam. Transrasvad. GMO. Glutamaat. Vähk. Pärilikud haigused. Töödeldud piim. Gluteen – põletiku ja energiakriisi põhjustaja. Tatar – supertoit. Aneemiad: rauapuudus, b12-puudus. Sooda.

“Rasvumine, suhkurhaigus, kõrge arteriaalne vererõhk on suhkruga liialdamise tagajärg.”

+++

Loe edasi: Eesti riiklikud toitumissoovitused, TAI 2015 väljavõtted.

“Jahupea”, neuroloog Dr Perlmutter, kirjutab kuidas nisu, süsivesikud ja suhkur su keha halvavad. Gluteeni mõju ajutegevusele.