Kehapoolte asümmeetria

Kehapoolte sümmeetria tähendab, et vasaku ja parema kehapoole iga vastav punkt asub keskmisest tasapinnast ühekaugusel.

On aga teada, et vasak ja parem kehapool ei ole oma lihaste jõult võrdsed, sest enamikul inimestel on parem käsi tugevam. Dominantses käes kipub olema ka rohkem lihasmassi ja ümbermõõt on samuti suurem.

Tavaline lihasmassi erinevus käte vahel on 0,1 kg naistel, 0,2 kg meestel.
Jalgadel 0,3 kg naistel, 0,4 kg meestel.
Jalgpalluritel on tavaliselt löögijala lihasmass 0,7 – 1,0 kg suurem. Taipoksijatel on olnud parem jalg isegi 1,0 kg suurema lihasmassiga.
Võrkpalluritel on tõukejalg 0,5 kg suurema lihasmassiga.
Lihasgruppide arendamine ja regulaarne võrdne koormamine, nt kulturistidel, teeb masse võrdsemaks.  Jalgratturitel on tavaline, et jalgade massid on üpriski võrdsed.

Esinebki üsna sageli vasaku ja parema kehapoole erinevust – asümmeetriat. On ju ka vasaku ja parema ajupoole ülesanded erinevad.

Suurel arvul inimestel läbiviidud mõõtmised on näidanud, et parem ja vasak käsi on ühepikkused ainult 18% juhtudest. Seejuures parem käsi on pikem 75% juhtudest ja seda 1-2 cm võrra. Absoluutne erinevus jalgade pikkuses on väiksem, kuid võib ulatuda ka 2 sentimeetrini.

Erinevus käte ja jalgade mõõtmeis toob kaasa kere asümmeetria, mis avaldub lülisamba, rindkere, õlavöötme ja vaagna asendis.

Rindade asümmeetria – sagedane mure naiste seas. Statistiliselt on vasak rind suurem. 600 naise rindu uurinud plastilise kirurgia valdkonnas töötava arsti analüüs näitas, et rinnad on erineva suurusega, tavaliselt on vasak suurem. Samas ei ole olemas perfektselt sümmeetrilisi rindu, leidub lihtsalt “paremaid komplekte”.

70% inimestel on rinnakorvi parem pool 0,5-2 cm suurem vasakust.

Esineb erinev õlgade kõrgus, puusade kõrgus ja laius.

Loe ka:
Naiselik kehahoiak
Rasvaladestus erinevates kehaosades – kõht, tuharad jt

Allikad: ekool.tktk.ee/failid/O/objekt/10/konstr_alus/alused2e/index.html