Et terviseteadlikkus on rohkem hinnas, on võimalik ka läbi geenitestide saada rohkem infot oma tervise kohta.
„Kui tavaliselt kasutatakse DNA-analüüsi ehk geenitesti haiguste diagnoosimiseks, siis tegelikkuses saab neid andmeid rakendada ka elustiili parandamiseks,“ räägib Aire Allikas.
Miks peaks näiteks kaalulangetamise soovi puhul küsima infot geenidelt?
„Kindlasti mõjutavad geenid nii meie isusid, vajadust näksimise järele kui ka seda, kui kiiresti tekib söögist küllastustunne,” selgitab Aire Allikas, IB Genetics OÜ arendusjuht. Geenitesti eesmärk ongi sestap uurida viit ainevahetusega seotud geenivariatsiooni, mis mõjutavad inimese kehakaalu sõltuvalt toitumisest ja füüsilisest koormusest.
Geenide poolt on kehakaal määratud umbes poole võrra, teine pool sõltub inimese elustiilist. Kindlasti mõjutavad Allika sõnul geenid nii meie isusid, vajadust näksimise järele kui ka seda, kui kiiresti tekib söögist küllastatustunne. Peale selle on geenide poolt määratud, kuidas füüsiline aktiivsus meie kehakaalu mõjutab ning näiteks see, kuidas toimub trenni järel rasvade põletamine.
Geenitesti tulemusena saab inimene soovitused, mida dieedi pidamisel jälgida.
Et FiguraGen teeb koostööd Figuurisõpradega, saab iga DNA-analüüsi tellija testi vastustega koos ka just endale sobiva kolmepäevase näidismenüü.
Aire Allikas rõhutab, et analüüs ei too välja toiduaineid, mida süüa ei tohi, vaid annab soovitusi, mida peab piirama. Kindlasti selgub testi tulemusena, kas inimene peaks hoiduma süsivesikutega liialdamisest, kas talle on oluline küllastunud või küllastumata rasvade söömise hoolikas jälgimine jms. See ongi aluseks tulevase toitumiskava koostamisel.
Samamoodi ei too ka tsöliaakia, laktoositalumatuse ega vitamiinipuuduse esinemise riski testid otse välja, kas inimesel üks või teine häda on. „Aga testi tulemused annavad inimesele teada võimalikud terviseriskid ja võimaluse korrigeerida oma toitumist neist lähtuvalt, et tulevasi tervisehädasid vältida,“ selgitab Allikas. Tsölikaalia- või laktoositalumatuse diagnoos kinnitatakse ikka arsti juures.
Kuid kui geenitesti tulemus näitab, et inimesel on kalduvus ühe või teise vitamiini puudulikkusele, on tal põhjust geenitesti tulemused näpus perearstilt oma tervist sellest lähtuvalt kontrollida lasta. „Kui vitamiinipuudulikkus pole veel avaldunud, on võimalus toitumisega seda ennetada,“ lausub Allikas, et elustiili geenitestidega käivad kaasas ka toitumissoovitused.
Elustiili parandamiseks mõeldud geenitestide tegemine on lihtne. Veebilehel on olemas kõikide testide kirjeldused ja võimalus neid tellida. Seejärel saadetakse koju pakike, milles on kõik vajalik suu limaskesta kaapeproovi võtmiseks, samuti juhised. Kui proov on võetud, tuleb ümbrik tagasi laborisse saata. DNA-analüüs tehakse diagnostikalaboris. Vastus saabub inimesele paari nädala jooksul, need sisaldavad lisaks geenist leitud infole ka selgitusi ning soovitusi.
FiguraGen geeniteste on võimalik saata ka kingitusena. Testi komplekti sees on selgitus. Kui kingi saaja valib kingi väärtusest soodsama testi, siis saab ta koos tellitud testi vastusega kaasa kinkekaardi väärtuses, mis jäi soovitud testist üle. Kinkekaart võimaldab osta järgmise testi selle võrra soodsamalt. Kinkekaarti võib ka edasi anda.
TESTID
DNA-dieet toitumiskavaga
Sportlike eelduste geenitest
Gluteenitalumatuse test
Vitamiinipuuduse test
Laktoositalumatuse test
Geenianalüüsi vastused väljastab Tallinna Tehnikaülikooli teaduslinnakus asuv Geenitestide Labor.
myInnerGo on Geenitestide Labori partner Ühendkuningriigis.