Kõhurasv on naistel seotud osteoporoosi riskiga

kõhurasv

Vöökohale kogunev rasv võib olla halb naiste luustiku tervise seisukohast ja suurendada osteoporoosi haigestumise ohtu.

Uuringus, mis hõlmas 50 menopausieelses eas naist, kellest paljud olid ülekaalulised, leiti, et naistel, kelle taljele oli ladestunud rohkem rasva, oli luu mineraalne tihedus suurema tõenäosusega väike. See kuulub osteoporoosi riskitegurite hulka, kirjutab WebMD.

„Avastasime, et noortel naistel on sügav rasvakude luustiku seisukohast halb,“ selgitas Massachussettsi üldhaigla (Massachusetts General Hospital) ja Harvardi ülikooli arstiteaduskonna (Harvard Medical School) radioloogia dotsent Miriam Bredella (MD) veebiportaalile WebMD. „Nüüd teame, et kõhu rasvumine tuleks lisada osteoporoosi ja luukoe hõrenemise riskitegurite hulka.“

Varasemad uuringud on viidanud sellele, et ülemäärane keharasv kaitseb luude hõrenemise ja osteoporoosi eest.

Bredella tõestas MRI ja KT uuringute abil, et naistel, kellel on ülemäära „halba“ vistseraalset ehk kõhusisest rasva, oli luustruktuur poorsem kui naistel, kellel vistseraalset rasva ei tuvastatud. Teisalt on luustruktuur täiesti normaalne nendel naistel, kellel on ülemäära nahaalust rasva, mis on vahetult naha all.

Bredella uuris koos kolleegidega naisi, kelle kehamassi indeks oli vahemikus 19–46 (keskmiselt 30). Normaalseks loetakse kehamassi indeks siis, kui see jääb vahemikku 18,5–24,9. Kui see jääb vahemikku 25–29,9, on tegemist ülekaalulisega, ja kui see ületab 30, on tegemist juba rasvumisega.

Kõik uuringus osalenud läbisid MRI spektroskoopia, mis võimaldas uurijatel hinnata erinevat liiki rasva, sealhulgas luuüdis oleva rasva esinemist. Luu mineraalse tiheduse analüüsimiseks kasutati KT skaneeringut.

Mida rohkem rasva on luudes, seda väiksem on uuringu andmetel naise luude mineraalne tihedus. Mida rohkem on vistseraalset rasva – näiteks õunakujulise kehaga naistel, kellel rasv koguneb taljele – seda suurema tõenäosusega on naisel väiksem luude mineraalne tihedus.

Artikkel: webmd.com/osteoporosis/news/20101130/belly-fat-linked-to-womens-osteoporosis-risk